top of page

Alkohol za volantom

Ako všetci vieme, alkohol za volant nepatrí a nikto by nemal šoférovať, ak je pod vplyvom alkoholu. Mnoho Slovákov si za odmenu po ťažkom dni dopraje pohár vína, piva alebo poldecák. Na tom nie je nič zlé. Problém je ten, že sa nájdu jedinci, ktorí nemajú problém sadnúť za volant podgurážení. Keď sme si pred cestou autom vypili zopár pív alebo poldecákov, nemáme taký odhad, aký by sme mali mať, a práve kvôli tomu sa stávajú na cestách dopravné nehody.


V niektorých štátoch EÚ platí určitá benevolencia ohľadom alkoholu v krvi vodiča, avšak na Slovensku máme nulovú toleranciu. V minulosti sa ozývali rôzne ohlasy, ktoré mali za cieľ túto hranicu trochu uvoľniť. Po mnohých tragických nehodách, o ktorých sme v poslednej dobe počúvali je jasné, že sa táto hranica neuvoľní.


Až 12,2% slovenskej populácie trpí istou formou alkoholizmu. Takmer každý štvrtý Slovák trpí alkoholizmom v určitej miere. Slovenky sú na tom o niečo lepšie. Muži tak patria na 6. miesto na celom svete. Horšie na tom sú už len Rusi, Maďari, Bielorusi, Lotyši a Slovinci.


Práve z tohto dôvodu by sa nemalo prihliadať na uvoľňovanie maximálnej povolenej hranice alkoholu v krvi, ale skôr zavádzanie extrémne prísnych trestov. Tresty za alkohol v krvi vodiča sú smiešne. Do jedného promile je policajt oprávnený vodičovi zadržať vodičský preukaz, uložiť mu pokutu a prípad posunúť na správne konanie. Vodič okrem toho môže ale nemusí dostať zákaz šoférovania až na 3 roky a následne absolvovať skúšky v autoškole. Pokiaľ však vodič pri dychovej skúške nafúka viac ako jedno promile, skutok sa stáva trestným činom. Vo väčšine prípadov takýto vodič vyviazne s podmienečným trestom, pokutou a zákazom viesť motorové vozidlo.


Ak sadáte za volant, sadajte hlavne triezvi. Nikdy nesadajte sa volant pod vplyvom alkoholu alebo iných psychotropných látok. Ohrozujete tým nielen seba, ale aj ostatných. Berte to na vedomie. 

zdroj: internet

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Σχόλια


bottom of page