top of page

Ako vojna na Ukrajine ovplyvnila obchody, e-shopy a firmy?

Vojna na Ukrajine bude mať negatívne dopady na už aj tak narušené dodávateľské reťazce. Ukrajina a Rusko predstavujú len malú časť exportného trhu veľkých výrobných krajín, ako sú Nemecko a USA, ale sú dôležitými dodávateľmi surovín a energie pre mnohé kľúčové dodávateľské reťazce.


Globálne ceny potravín už v roku 2021 prudko vzrástli v dôsledku všetkého od vyšších cien energií až po klimatické zmeny. Producenti potravín sa pravdepodobne dostanú pod ďalší tlak, keďže ceny kľúčových vstupov rastú. Rusko a Ukrajina spolu tvoria viac ako štvrtinu celosvetového exportu pšenice, zatiaľ čo samotná Ukrajina tvorí takmer polovicu exportu slnečnicového oleja. Obidve sú kľúčovými komoditami používanými v mnohých potravinárskych výrobkoch. Ak sa vojnou zmietanej Ukrajine nepodarí zber a spracovanie, alebo sa zablokuje vývoz, dovozcovia budú mať problém nahradiť zásoby. Niektoré krajiny sú obzvlášť závislé na obilí z Ruska a Ukrajiny.


Kyjev vyváža 40 % vyprodukovanej pšenice a kukurice do Afriky a na Blízky východ a je hlavným dodávateľom kukurice pre Čínu. Konkrétne Egypt a Turecko dovážajú 70 % svojej pšenice z oboch krajín. Ďalším príkladom je Libanon, ktorý nakupuje viac ako polovicu pšenice, ktorú spotrebuje, z Ukrajiny.


Okrem toho je dôležité mať na pamäti, že pšenica aj kukurica sú základnými vstupmi pre výrobu iných základných potravín, ako je chlieb. To sa nedotkne len nákupného košíka, ale môže to zhoršiť aj situáciu v sektore poľnohospodárstva a chovu hospodárskych zvierat.

So začiatkom vojny vystrelili ceny pšenice a kukurice na rekordnú úroveň, v dôsledku čoho môže byť potravinová bezpečnosť mnohých krajín a regiónov vážne narušená. V subsaharskej Afrike odhady pred konfliktom naznačovali, že zvýšenie cien hnojív by mohlo znížiť produkciu obilnín o tridsať miliónov ton, čo by stačilo na nakŕmenie sto miliónov ľudí. Tento región má už teraz najnižšie dávky hnojív na svete, s priemerom 12 kg na hektár, oproti svetovému priemeru 110 kg. Zatiaľ čo ceny hnojív v Spojených štátoch klesli, ceny v Európe a na Strednom východe, ktoré sú hlavnými dodávateľmi v Afrike, zostávajú vysoké. Viac ako 20 miliónov ľudí v subsaharskej Afrike je podľa Svetového potravinového programu už na pokraji hladomoru.


Európska komisia 27.4.2022 navrhla na jeden rok pozastaviť dovozné clá na všetok tovar, ktorý Ukrajina vyváža do Európskej únie. Ide o bezprecedentné gesto podpory pre krajinu vo vojne, ktoré by tiež malo viesť k ročnému pozastaveniu všetkých antidumpingových a ochranných opatrení, ktoré dnes EÚ uplatňuje na ukrajinskú oceľ. Tento krok má pomôcť posilniť ukrajinský vývoz do EÚ. Pomôže zmierniť ťažkú situáciu ukrajinských výrobcov a vývozcov v časoch ruskej vojenskej invázie. Vojnový konflikt na Ukrajine výrazne zasiahol aj slovenských podnikateľov, ktorí tam podnikajú a mnohí zamestnávajú stovky ľudí. Napríklad Chemosvit Group zamestnáva takmer päťsto ľudí v Lucku. Mnohí sa už presunuli k našim hraniciam. V iných prípadoch sa rušia kontrakty, zazmluvnené dodávky stoja, rušia sa úverové a poistné limity na export. Ekonomické škody budú vysoké.

35 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page