55 online stránok ZADARMO, na ktorých môžete získať vzdelanie

Aktualizováno: 7. říj 2020

Všetko vzdelávanie je sebavzdelávanie. Bodka. Nezáleží na tom, či sedíte v triede alebo v kaviarni. Nenaučíme sa nič, čo sa naučiť nechceme.

Tí ľudia, ktorí si nájdu čas a iniciatívu, aby sa naháňali za vedomosťami a vyhľadávali ich, sú tí, ktorí si získajú v tomto svete skutočné vzdelanie.Len sa pozrite na vášho obľúbeného uznávaného filozofa, podnikateľa alebo osobnosť z minulosti.Formálne vzdelanie alebo nie, postupne zistíte, že on alebo ona sú a boli produktom nikdy nekončiaceho sebavzdelávania.Ak máte záujem naučiť sa niečo nové, tento článok je pre vás.Vybral som tie najkvalitnejšie zdroje informácií a materiálov, z ktorých sa každý – či už študent alebo človek, ktorý sa chce naučiť niečo viac – dozvie všetko, čo sa potrebuje o danej téme naučiť.Rozdelil som tieto zdroje do kategórií a tém, aby sa vám v nich ľahšie orientovalo.Jediný háčik je, že všetko sú to stránky anglické – ale nedovoľte, aby vás táto prekážka zastavila – nikdy nie je neskoro naučiť sa nový jazyk a začať zväčšovať svoje možnosti.

VEDA A ZDRAVIE

MIT OpenCourseWare - MIT (Jedna z najlepších univerzít na svete) OpenCourseWare je bezplatná online publikácia materiálov z rôznych prednášok a hodín, ktoré zahŕňajú takmer všetky predmety, ktoré sa na tejto škole učia v prvých 2 ročníkoch.Predstavte si, že môžete získať všetky materiály z takmer všetkých predmetov, ktoré sa učia na univerzite, kde rok štúdia stojí $43 000…celkom dobrý obchod.

HowStuffWorks Science – Všetko o vede a stovky článkov, ktorých čítanie vám zaberie aj celý rok.

Harvard Medical School Open Courseware - Misia Harvard Medical School Open CourseWare je vymieňať si vedomosti z Harvardskej komunity študentov s inými akademickými inštitúciami, potenciálnymi študentmi a verejnosťou.

Khan Academy – Vyše 1200 video kurzov, ktorých témy začínajú so základmi ako jednoduchá matematika a základné rovnice až po zložitejšie rovnice, fyziku, chémiu a biológiu.

Open Yale Courses - Open Yale Courses poskytuje prednášky a iné materiály z vybraných kurzov na Yale Univerzite (ďalšia z popredných svetových škôl), ktoré sú pre verejnosť úplne zadarmo. Nájdete tam kurzy, ktoré sa týkajú humanitných predmetov, spoločenských vied a rovnako aj kurzy z fyziky, chémie a biológie.

Carnegie Mellon Open Learning Initiative – žiadni učitelia, žiadne kredity, žiadne poplatky. Využite tieto bezplatné Carnegie Mellon materiály a aktivity a učte sa tak svojím vlastným tempom.

Free Science and Video Lectures Online! – Veľmi pekná zbierka video prednášok a lekcií o vede a filozofii.

The Science Forum – Aktívne vedecké diskusné a debatné fórum

Johns Hopkins OpenCourseWare – The Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health’s OpenCourseWare project poskytuje prístup ku všetkým najpopulárnejším kurzom na univerzite. Misiou školy je poskytovať prístup k informáciám o problémoch so zdravím a rovnako aj informácie o možných riešeniach.

Geology.com – Bezplatné informácie o geológii a geografii. Nájdete tam články, novinky, mapy, satelitné snímky, slovník, atď.

Scitable – Bezplatná vedecká online knižnica a učebný nástroj, ktorý sa v súčasnosti sústredí na genetiku, štúdium evolúcie, anomálie a komplexnosť žijúcich organizmov.

BIZNIS A PENIAZE

MIT Sloan School of Management – MIT Sloan je svetovo uznávaná biznis škola, ktorá je známa pre svoje programy na rozvíjanie lídrov a schopnosť preniesť všetku biznis teóriu do praxe. Je to vlastne súčasť už vyššie spomínanej MIT OpenCourseWare stránky.

Investopedia Financial Investing Tutorials – Celá knižnica veľmi detailných lekcií o manažovaní peňazí a investovaní.

My Own Business, Inc. – Poskytuje bezplatné online biznis kurzy, ktoré sa najviac hodia pre nových manažérov a pre každého, kto plánuje založiť svoju vlastnú firmu. Tento úžasný zdroj biznis informácií je rozdelený do 16 častí, ktoré obsahujú témy ako biznis plán, účtovníctvo, marketing, poistenie, online podnikanie a medzinárodný obchod.

VideoLectures.NET (Business) – Bezplatný prístup k edukačným videám a prednáškam . Prednášky sú prednášané svetovo uznávanými profesormi a vedcami a sú to väčšinou záznamy z prominentných udalostí ako konferencie, letné školy, workshopy a marketingové eventy.

Financial Management Training Center – Financial Management Training Center poskytuje niekoľko bezplatne stiahnuteľných biznis kurzov pre ľudí, ktorí sa potrebujú naučiť ako manažovať firemné peniaze a cashflow. Všetky kurzy môžete robiť online – zahŕňajú tiež záverečné testy – takže je to ako keby ste skutočne robili nejaký kurz.

Bookboon Free Business e-books – Stovky bezplatných kníh o biznise, ktoré si môžete stiahnuť v PDF formáte.

TheStreet University – Ak začínate s akciami a investovaní alebo potrebujete zistiť o investovaní viac informácií, toto je miesto, kde sa naučíte všetko, čo potrebujete vedieť.

HISTÓRIA A SVETOVÁ KULTÚRA

Bio’s Best – Zbierka biografií o tých najpopulárnejších osobnostiach v histórii.

MIT OpenCourseWare (History) –MIT History Faculty poskytuje takmer 70 predmetov v oblastiach ako história Severnej Ameriky, Európy, Blízkeho Východu, Ázie a antiky.

UC Irvine OpenCourseWare (Social Science) – Rýchlo rastúca zbierka kurzov (10 nových kurzov za mesiac). Veľa z kurzov je určených pre pracujúcich ľudí, ktorí cítia potrebu vzdelávať sa.

Wikiversity School of Social Sciences – Wikiversity je projekt Wikimedia Foundation, ktorý je zameraný na zdroje informácií, učebné projekty a výskumy, ktoré sa dajú použiť vo všetkých stupňoch vzdelania –od základnej školy až po univerzitu.

World History HyperHistory – Navigujte cez 3000 rokov svetovej histórie s prepojením na dôležité osobnosti a udalosti, ktoré pre svet niečo znamenalo.

Notre Dame OpenCourseWare – Notre Dame OCW je bezplatný akademický zdroj informácií pre študentov, učiteľov a ľudí z celého sveta, ktorí sa chcú vzdelávať.

MATEMATIKA

Oxford University Mathematics OpenCourseWare – rôzne online matematické kurzy poskytované bezplatne Oxfordskou univerzitou.

UMass Boston Mathematics – rôzne online matematické kurzy poskytované bezplatne Bostonskou univerzitou.

Math.com – Math.com poslaním je poskytovať revolučné spôsoby učenia sa matematiky pre študentov, rodičov, učiteľov a všetkých, ktorí sa chcú naučiť matematiku.

Intute Mathematics  – poskytuje bezplatný prístup k vysoko kvalitným zdrojom informácií. Každý jeden zdroj bol schválený a kategorizovaný odborníkmi na anglických univerzitách.

Free-Ed College Mathematics – poskytuje širokú škálu bezplatných online matematických kurzov a študijných programov.

VideoLectures.NET (Matemathics) – Bezplatný prístup k edukačným videám a prednáškam . Prednášky sú prednášané svetovo uznávanými profesormi a vedcami a sú to väčšinou záznamy z prominentných udalostí ako konferencie, letné školy, workshopy a marketingové eventy.

Wikiversity School of Matemathics – Wikiversity je projekt Wikimedia Foundation, ktorý je zameraný na zdroje informácií, učebné projekty a výskumy, ktoré sa dajú použiť vo všetkých stupňoch vzdelania –od základnej školy až po univerzitu.

JAZYKY

BBC Languages - Naučte sa cudzí jazyk online

Livemocha – Začnite sa učiť cudzí jazyk ešte dnes a zadarmo.

Learn10 – naučí vás návyk, ktorý vám pri učení výrazne pomôže – Naučte sa 10 slov, kdekoľvek a každý deň.

One Minute Languages  – Naučte sa nový jazyk vďaka podcastom, ktoré sú pravidelne aktualizované.

Mango Languages  – Vyše 100 lekcií, ktoré sú vám ukazované v štýle PowerPoint prezentácií a v ktorých sú zahrnuté tiež testy a kvízy. Naučte sa akýkoľvek jazyk bez toho, aby ste sa museli trápiť a nútiť do učenia.

ĎALŠIE PREDMETY A RÔZNE

YouTube EDU – edukačné videá na Youtube, ktoré sú zorganizované podľa rôznych tém.

iTunes U – stovky univerzít – napr. Stanford, Yale a MIT – poskytujú prednášky, prezentácie, PDF dokumenty, filmy a audio knihy – a to všetko cez iTunes U. samotná vedecká časť obsahuje informácie na témy ako poľnohospodárstvo, astronómia, biológia, chémia, fyzika, ekológia a geografia.

Brigham Young Independent Study – BYU Independent Study poskytuje bezplatné kurzy v rôznych oblastiach. Sú to oblasti ako napríklad história rodiny, život v rodine, náboženské štúdiá, osobný rozvoj atď. Použite tieto kurzy ako odrazový mostík k vášmu osobnému štúdiu alebo iba aby ste získali nové vedomosti v oblasti, ktorá vás zaujíma.

UMass Boston OpenCourseWare – rôzne online kurzy poskytované bezplatne univerzitou v Bostone.

United Nations University OpenCourseWare – ukážka tréningov a edukačných programov z rôznych oblastí, ktoré sú prepojené s prácou v OSN.

BEZPLATNÉ KNIHY A ODPORÚČANIA

LibraryThing – LibraryThing vás spája s ľuďmi, ktorí čítajú to, čo čítate vy a umožňuje vám sledovať aké knihy sú populárne v rôznych kategóriách.

Textbook Revolution – prepojenia na bezplatné školské učebnice a iné edukačné materiály.

Bookboon – Bookboon poskytuje pre študentov online učebnice v PDF formáte. Bezplatné e-knihy si môžete stiahnuť bez registrácie.

Scribd – Scribd je stránka na zdieľanie online dokumentov. Podporuje word, excel, pawerpoint, PDF a iné populárne formáty. Dokumenty si môžete stiahnuť alebo ich dať na váš blog alebo stránku.

Planet eBook  – bezplatná klasická literatúra, ktorú môžete stiahnuť a zdielať s ostatnými.

E-Books Directory– tisíce e-kníh o rôznych témach, ktoré si môžete stiahnuť a zdielať ich s ostatnými.

Project Gutenberg  – viac ako 20 000 bezplatných e-kníh od tých najslávnejších spisovateľov a autorov. Knihy si môžete stiahnuť vo viacerých jazykoch, (niektoré knihy sú dostupné aj v češtine).

Bibliomania – tisíce populárnych kníh, básní, poviedok a divadelných hier.

EDUKAČNÉ MÉDIÁ

BBC Learning – online učenie, podpora, užitočné tipy a rady. Na tejto stránke nájdete množstvo odkazov na obrovské množstvo materiálov a informácií.

Biography – na tejto stránke nájdete videá z interviews a biografií ľudí, ktorí hovoria o témach ako história afroameričanov a práv žien.

Discovery  – tento kanál je domovom rôznych stránok, ktoré sa sústredia na armádu, zvieratá, cestovanie atď. Discovery stránka poskytuje na hlavnej stránke video dňa, online video sekcie a Discovery centrum, kde môžu učitelia získať hodnotné informácie. Je nemožné opísať čo všetko tam môžete nájsť, takže sa pustite do objavovania.

History Channel  – navštívte video galériu , kde nájdete výber tém z histórie. Podobne ako discovery channel táto stránka poskytuje množstvo príležitostí, aby ste získali prístup k informáciám a odborným materiálom.

NOVA – pozerajte súčasné vedecké šou alebo si nájdite vašu obľúbenú tému.

Research Channel  – prednášajúci, výskumníci a profesori prezentujú revolučné myšlienky a objavy. Použite ich webstream a obrovskú “knižnicu” videí , aby ste si našli svoju obľúbenú tému.