top of page

10 vnútorných presvedčení, ktoré zmenia Váš život

Vedomé osvojenie si nových vnútorných postojov môže Váš život spraviť úžasným. No ich nevedomé, či náhodné prijatie z neho môže spraviť peklo.

Ak sa aktívne snažíte hľadať a prisvojovať si nové postoje a presvedčenia s výrazným dopadom na Váš život, môžete mu tým dať podobu, o ktorej si mnohí myslia, že je len pre učencov a samotárov.

No takých len vysmejte.

Keby len vedeli, že presvedčenia, ktoré profilujú Vás  život sú ako kusy oblečenia, ktoré si môžete hocikedy obliecť a vyzliecť (samozrejme, že niektoré môžu byť ako tesné kožené nohavice, ktoré nie a nie zo seba strhnúť). V porovnaní s oblečením je však pri stanoviskách a presvedčeniach rozdiel ten, že obchod, v ktorom ich nájdete je prakticky neobmedzený a je zadarmo. Vašim jediným limitom je Vaša vlastná ochota uvoľniť vlastné predsudky, domnienky a byť zvedavým.

Niektoré  veci, v ktoré dnes verím, by som pred rokom označil za úplne šialené alebo smiešne. Ale skrze moju ochotu popustiť hranice toho, v čo verím a tým pádom zostať otvoreným novým veciam som bol schopný žiť neobyčajným a mimoriadnym životom.

V tomto okamihu som pripravený vyskúšať veriť v hocičo, aby som si overil, či to naozaj funguje.

Rád by som Vám poskytol niekoľko silných život-meniacich postojov, ktoré som na svojej vlastnej ceste zhromaždil. Ak si ch ich vedome a premyslene osvojíte, Váš život sa zmení spôsobom, akým si ani neviete predstaviť. Vaši starí známi Vás už možno nespoznajú a ľudia sa budú čudovať, akými mimoriadnymi „super schopnosťami“ disponujete (a ak budete veľkorysý, môžete im dokonca odporučiť i tento článok).

Len do toho, skúste ich. Vryte si ich do Vašej mysle a sledujte, ako sa Váš život začne meniť.


Presvedčenie #1: Rozhodol som sa veriť, že môj život je neuveriteľný dar

I keď momentálna situácia a okolnosti Vášho života nemusia predstavovať ideálny stav, ktorý by ste si radi predstavovali, kreatívnym spôsobom zmýšľania môžete poľahky prijsť na rôzne veci a spôsoby, akými ste boli obdarovaní.

Možno budete musieť začať veľmi drobnými maličkosťami, za ktoré ste vďační. No ak nenájdete vôbec nič,chyba je len a len vo Vás.

Môžete začať jednoducho a v malom tým, že budete vďačný za to, že dýchate a máte čo jesť. Po určitom čase, kúsok po kúsku, sa Vaša životná situácia zmení. Rozširovaním Vašej sféry vďačnosti preniknete do špirálového efektu: čím lepšie sa veci budú vyvíjať, tým lepšie to ešte len bude.

Nebude trvať tak dlho a prebudíte sa s myšlienkou: „Aj keby som mohol, nič by som nezmenil!“

Presvedčenie #2: Každý, koho stretnem je môj nový najlepší priateľ, ktorého ešte nepoznám

Skutočnosťou je, že všetci sme prepojený. Vo veľmi prenesenom význame sme všetci dokonca z jednej rovnakej „ľudskej rodiny“.  Tak prečo sa nesprávať tak, ako by sme boli naozaj jedno? Ak sa budete správať k ostatným ako by boli Vami, Vaše vzťahy zaznamenajú úplne novú hĺbku a bohatosť.

Presvedčenie #3: Každých 24 hodín je tých najdôležitejších na svete

Práve teraz máte na výber: v tento deň, v tento okamih môžete začať úplne od znova, alebo sa môžete utápať v minulosti a strachovať sa o budúcnosť.

Dnešok  môžete spraviť požehnaním a darom, alebo ho úplne rozhajdákať. Ak sa rozhodnete činiť tak, akoby tento okamih bol neuveriteľnou príležitosťou naplno rozdávať a milovať, otvorí sa Vám nový svet, o ktorom ste ani nevedeli, že by vôbec mohol existovať.

Presvedčenie #4: Všetko sa na dobré obráti

Vždy sa tak stane, či nie? Bez ohľadu na to, ako zlými by sa veci mohli zdať, určite sa vyriešia, tak ako vždy.

Na konci je každá výzva a každá kríza lekciou, ktorá len čakala, kým ju absolvujeme. Všetko zlé je predsa na niečo dobré.

Presvedčenie #5: Život je hra, ktorá sa má hrať a nie problém, ktorý sa má riešiť

Ak sa na život pozeráte ako na hru, zaraz bude viacej pôsobiť ako zábava a menej ako komplikácia, ktorú treba dať do poriadku.

Prečo sa nepozerať na všetko, dokonca i na tie najkomplikovanejšie výzvy ako na dobrodružstvá, ktorých záhady treba objaviť? Život nie je problém, ktorý treba vyriešiť. Je to hra, ktorá sa má hrať naplno.

Presvedčenie #6: Rozhodol som sa zomrieť s pocitom, že som odovzdal všetko a že som robil veci najlepšie ako som mohol

Všetci jedného dňa zomrieme, skôr alebo neskôr, na tom nezmeníme nič. No chceli by ste radšej zomrieť s pocitom zdržanlivosti, odstupu a rezervovanosti? Alebo radšej so zaslúženým pocitom, že ste zo seba dali všetko a milovali ste naplno?

Preferujete začiatok alebo koniec? Každý okamih je voľba. Zvážte, ako sa táto „Vaša voľba prejavuje a cíti“ práve teraz, v tejto chvíli. Skončíte čakať na ten správny okamih. Ak to tak cítite, dajte zo seba to najlepšie zaraz a okamžite.

Presvedčenie #7: Nikto sa o Vás nezaujíma tak veľmi, ako si myslíte. Tento fakt je neuveriteľne oslobodzujúci.

Skutočnosťou je, že pokiaľ si Vy robíte starosti, čo si o Vás myslia iní, oni sa strachujú o to, čo si o nich myslíte Vy! Je to vlastne celkom komické, nemyslíte?

Dobrou správou však  je, že toto je licencia na to, aby ste robili viac to, čo naozaj chcete. A pritom oslobodíte i ostatných, aby činili rovnako.

Presvedčenie #8: Je vždy v poriadku pýtať sa a povedať nie

Ak Vaše potreby a požiadavky nie sú naplnené, pravdepodobne sa bojíte požiadať o to, čo vlastne chcete. To je v poriadku. Keď vyrastáme, často nás učia, že nemôžeme vždy dostať všetko to, čo chceme. Ale to neznamená, že je v poriadku nepýtať sa! A rovnako je vždy v poriadku, ak poviete nie!

Čím viac trénujete „pýtanie sa“ a „pýtanie si“, tým plnším a bohatším sa Váš život stane. Neveríte mi? Skúste to.

Presvedčenie #9: Tým, že slúžim v prvom rade sebe samému, môžem lepšie slúžiť svetu

Čím viac sa staráte o seba, tým viacej rozširujete svoje kapacity na pomoc iným. Je to naozaj také jednoduché.

A vôbec, ak ste presvedčení, že svet sa točí okolo Vás, tak potom neslúžením samému sebe poškodzujete vlastne i celý svet. To je to, čo chcete? Je to ten druh príkladu, ktorým ste chceli byť?

Staranie sa o seba samého nie je sebecké, je to vlastne jeden z najhlbších prejavov starostlivosti voči iným, aké môžete preukazovať.

Presvedčenie #10: Láska je nablízku vždy, ak sa rozhodnete otvoriť svoje srdce

Aj počas najťažších výziev a srdcervúcich tragédií je láska nablízku, „pripravená zakročiť“, ak sa slobodne rozhodneme otvoriť naše srdcia.

Len ak sa sami uzatvoríme do seba, obmedzíme príval lásky do našich životov. No ak sa rozhodneme otvoriť, dokonca i uprostred bolesti môžeme pocítiť príval lásky a uvedomíme si, že láska môže nadobudnúť rozličné podoby. Láska môže byť žiaľ, hnev i smútok.

Či už prežívame radosť či zármutok, otvorením seba samého dovolíme láske prijsť a uzdraviť. Ak sa otvoríte, aj keď to bolí, dovolíte skutočnému rastu a plnosti vyjsť na povrch.


Moja výzva pre Vás

Aké  z týchto vnútorných presvedčení a postojov by ste najradšej vyskúšali sami na sebe? Uvoľnite svoje predsudky a domnienky a experimentujte s ich vyskúšaním počas najbližších 30 dní. A sami uvidíte, či je to pravda alebo nie.

Ak to s Vami ani nepohne, aspoň ste sa naučili niečo o sebe samom. Ak nikdy nevyskúšate nič nové, tak nakoniec len riskujete svoj vlastný život.

 

Preložil: Michal Marenčák ZDROJ:internet

52 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page