top of page

PSYCHOLÓGIA FARIEB

Farby sú všade navôkol nás a stretávame sa s nimi všade. Každá farba v každom z nás vyvolá určitú emóciu alebo prebudí nejakú spomienku. Farby dokážu ovplyvniť naše myslenie. Farby vieme miešať a dosiahnuť tak také odtiene, aké by sme chceli. Iné odtiene farieb ale menia svoj význam a taktiež aj iné krajiny a iné kultúry majú iný význam. Každá farba je originálna.

Pozrime sa teda spolu na význam farieb.

BIELA: Symbolizuje nevinnosť a čistotu a taktiež chlad a jednoduchosť. Váš dizajn bude s bielou farbou pôsobiť čisto a jednoducho. Má však najväčšiu schopnosť odrážať svetlo, a preto môže mať negatívny vplyv na zrak. Rozťahuje priestor a všetky veci na nej budú vyzdvihnuté a dané do popredia.


ČERVENÁ: Symbolizuje vášeň, silu, energiu, dynamiku a má stimulujúci a dráždiaci účinok. Na získanie pozornosti je najvhodnejšia červená farba. Na malých plochách pôsobí príjemne, no na veľkých plochách môže pôsobiť agresívne a znepokojujúco.

ŽLTÁ: Symbolizuje pocit tepla, radosti a zmierňuje depresiu či únavu. Žltú farbu obľubujú najmä deti. Je farbou múdrosti, zvedavosti a odzrkadľuje radosť a šťastie. Žltou farbou vieme zaujať rovnako ako červenou.

ORANŽOVÁ:Symbolizuje radosť, kreativitu a energiu. Stimuluje hlad a má koncentračnú schopnosť a chuť do práce.

ZELENÁ: Symbolizuje prírodu, pokoj a rovnováhu. Vytvára harmóniu a súlad medzi telom a dušou. Má utišujúci účinok a v prírode jasne dominuje.

MODRÁ: Je farbou oceánu a oblohy. Symbolizuje jemnosť, slobodu a pokoj. Robí nás úprimnými, inteligentnými a sebavedomými. Vyžaruje množstvo chladu a ticha, čo pôsobí bezpečne. Svetlejší odtieň opticky rozširuje a naopak tmavší odtieň pôsobí vzdialene a hlboko.

FIALOVÁ: Symbolizuje mystiku, luxus, silu a eleganciu. Je melancholickou uspávajúcou farbou.

HNEDÁ: Má zemité tóny a je ľahko kombinovateľná so spestrujúcimi farbami. Symbolizuje pocit dôvery, spoľahlivosti a bezpečnosti.

SIVÁ: Je neutrálna farba, symbolizuje melanchóliu, utiahnutosť a zdržanlivosť. Na veľkom povrchu pôsobí jednoducho a jednotvárne, no na druhej strane vyvažuje a dobre sa kombinuje s pestrými farbami.

ČIERNA: Symbolizuje noc, smrť, hriech a eleganciu. Zvyšuje dôveru a zároveň vytvára pocit tajomnosti a sily. Na väčších plochách pôsobí nepríjemne a vyvoláva pocit uzavretosti. Na menších plochách sa dá skvelo skombinovať s každou farbou, pretože ich vyzdvihne. V kombinácii s bielou pôsobí slávnostne.

Teraz je len na vás, akú farbu si vyberiete, poprípade ktoré farby skombinujete a spravíte svoj originálny dizajn. Farieb je veľa a možností je ešte viac.

__________________________________________________________________________________54 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page