top of page

PREČO ČÍTAŤ KNIHY?

Čítanie kníh je dôležité, aby sme sa vzdelávali. Mnoho z nás však nečíta, pretože sa nám nechce alebo nám od toho príde nejaká zaujímavejšia vec. Naozaj vtipnou vecou je to, že niektorí ľudia neotvoria knihu ako je rok dlhý, a zrazu keď príde čas Vianoc a obdarovávanie sa navzájom, tak kniha patrí k najrozšírenejším darčekom. Študenti nečítajú knihy, pretože sa radšej zabávajú, ako by sedeli nad knihou. Dospelí zase chodia do práce a majú množstvo iných starostí a povinností, čítanie kníh je preto odsunuté na vedľajšiu koľaj. Ak nečítame knihy, prichádzame nielen o vzdelanie, ale aj o mnoho ďalších vecí. Pozrime sa spoločne na to, aké benefity obnáša čítanie kníh.

  • bystrejšia myseľ

Pravidelné čítanie pomáha našej mysli sa udržiavať v dobrej kondícii. Ľudia, ktorí pravidelne čítali mali o 32% pomalší úpadok pamäte v porovnaní s ľuďmi, ktorí knihu otvorili len občas. Najhoršie sú na tom ľudia, ktorí vôbec nečítajú a netrénujú svoju myseľ. Títo ľudia majú až o 48% rýchlejší úpadok pamäti oproti ľuďom, ktorí priemerne zamestnávali svoju myseľ.

  • kreativita

Medzi jeden z najlepších dôvodov, prečo čítať knihy je ten, že sa nám rozvíja kreativita. Kreatívni ľudia majú ohromnú zásobu prvkov, ktoré vedia kombinovať. Či už to sú skúsenosti, zážitky, vedomosti... Tieto prvky sa dajú rýchlo získať práve čítaním kníh.

  • rozšírená slovná zásoba

Okrem nového poznania nás knihy obohatia širšou slovnou zásobou. Vedieť sa dobre vyjadrovať sa nám zíde v každej profesii. Okrem toho, že budete viac atraktívni, pretože ľudí priťahujú príbehy a trefné citáty. Ak chcete vidieť za hranice vašich možností, pravidelne si rozširujte svoju slovnú zásobu. Širšia slovná zásoba nám umožní získať viacero pohľadov na jednu vec, a práve táto schopnosť je kľúčová pre kreativitu. Kreatívni ľudia myslia divergentne, vedia dať jednému slovo viacero významov.

  • sústredenie

Na rozdiel od krátkych článkov či statusov, prečítať knihu trvá oveľa dlhšie. Vyžaduje si to dávku sústredenia a schopnosť odpútať sa od vecí, ktoré by vás mohli rozptýliť. Čím lepšie sa viete sústrediť na jednu vec, tým skôr a lepšie ju urobíte. Pozornosť je ako slnečné lúče. Sami o sebe sú slabé, ale ak ich lupou sústredíte na jedno miesto, časom do papiera vypálite dieru.

  • porazíte stres

Čítanie kníh dokáže znížiť stres až o 68%. Je to oveľa efektívnejšie ako počúvanie hudby, prechádzka alebo šálka čaju. Stratiť sa v knihe je najvyšší spôsob relaxácie. 

Zdroj: internet

17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page