top of page

KEDY ZAČAŤ SPORIŤ?

Peniaze tu boli, sú a vždy budú. S nimi dobre, horšie bez nich. Najlepšie je, keď ich máme, vieme pokryť všetky svoje výdavky a ešte si môžeme dopriať niečo na viac. Problém nastáva vtedy, ak prežívame tak povediac z výplaty ku výplate. Preto je naozaj potrebné dobre hospodáriť s peniazmi, nevyhadzovať peniaze za zbytočnosti a vedieť, čo si môžeme a čo nemôžeme dovoliť. Skrátka mali by sme vedieť na čo máme a na čo nie. Každý z nás by mal mať takzvanú železnú zásobu peňazí pre prípad núdze. Tá nám pomôže, ak sa nedajbože dostaneme do nepeknej situácie, v ktorej by určite nikto z nás nechcel byť. Možností, kde túto železnú zásobu využiť je naozaj veľa. Je dôležité však žiť tak, aby sme nikdy nemuseli siahnuť na posledné peniaze, ktoré máme. Dostávame sa k hlavnej pointe tohto článku a tým je sporenie. Kedy začať sporiť, aby sme mali peniaze do budúcna na "horšie časy"?


Sporenie je vnímané ako odkladanie si peňazí na horšie časy, ale je to taktiež aj investovanie do svojej budúcnosti a do budúcnosti svojich blízkych. Na sporenie stačí trochu disciplíny. Sporiť sa dá menšími, ale aj väčšími čiastkami kapitálu. Najdôležitejšie je však začať. Najlepšie by bolo, ak by ste začali so sporením alebo aspoň o tom pouvažovali, kedy by to pre vás bolo najlepšie, práve pri čítaní tohto článku. Áno, práve teraz, v tomto momente. Čím skôr začnete, tým viac peňazí budete nakoniec mať. Ako sa vraví: čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra. Dvojnásobne to platí pri spomínanom sporení.


V poslednej dobe, ste si mohli všimnúť, že sa hovorí o investovaní a o sporení si na dôchodok, prostredníctvom investovania do rôznych typov fondov. Keď sa spomenie slovo investovanie, mnohým naskočí husia koža. Slovo investícia sa nám spája s rizikom a možnosťou prísť o všetko. Nemôžeme povedať, že by to tak nebolo. Áno, s každou investíciou je spojené aj riziko. Nič vo svete investícií nie je garantované. Dôležité je práve investovanie z dlhodobého hľadiska. To nám poskytuje možnosť nasporiť si dostatok financií, aby sme sa na dôchodku nemuseli stresovať z prípadnej zvýšenej inflácie, energetickej krízy či rastúcich cien potravín.


Investovanie je beh na dlhú trať a ak ste doteraz očakávali rýchly zisk za pár mesiacov, tak ste sa veľmi mýlili. Investovanie do fondov je dostupné v dnešnej dobe pre každého. Pri výbere správneho sporiaceho programu je potrebné si zodpovedať na tieto otázky:

  • Aký je môj investičný cieľ?

  • Aké veľké riziko som ochotný podstúpiť?

  • Koľko si môžem dovoliť mesačne sporiť? 

zdroj: internet

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page