top of page

9 ZAUJÍMAVOSTI O BITCOINE

Aktualizováno: 20. 2. 2020

1. Bitcoin Pizza Day

Každý rok 22. mája sa oslavuje tento deň ako „Bitcoin Pizza Day“. V roku 2010 sa uskutočnila historicky prvá transakcia na nákup reálneho produktu pizze. Laszlo Hanyecz zaplatil za dve pizze v Papa John’s Pizza 10 000 bitcoinov. Vtedy to bola hodnota približne 40 dolárov. Dnes by táto čiastka predstavovala hodnotu viac ako 100 miliónov.Každý rok 22. mája sa oslavuje tento deň ako „Bitcoin Pizza Day“. V roku 2010 sa uskutočnila historicky prvá transakcia na nákup reálneho produktu pizze. Laszlo Hanyecz zaplatil za dve pizze v Papa John’s Pizza 10 000 bitcoinov. Vtedy to bola hodnota približne 40 dolárov. Dnes by táto čiastka predstavovala hodnotu viac ako 100 miliónov.

2. Tvorca Bitcoinu je dodnes neznámy

V roku 2008 bol Bitcoin aj jeho „whitepaper“ publikovaný pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Satoshi sa podelil o svoju myšlienku na kryptografickom mailovom fóre a všetky vtedajšie chyby vo funkčnosti postupne opravoval. V roku 2010 sa úplne odmlčal a jeho meno z tohto fóra navždy zmizlo. Napriek rôznym falošným pokusom niektorých ľudí vydávať sa za Satoshiho Nakamota je aj dodnes jeho reálna identita záhadou.

3. Bitcoin je vystopovateľný

Bitcoin nie je úplne anonymný ako si niektorí myslia. Je pseudo-anonymný. Ktokoľvek môže sledovať Vašu bitcoinovú adresu, ak vie, že konkrétna adresa patrí vám a ak ju pravidelne používate. Blockchain je verejná účtovná kniha kde sa zaznamenávajú všetky transakcie a tieto pohyby sú podľa bitcoinových adries vystopovateľné.

4. Vaše kľúče váš Bitcoin, nie vaše kľúče nie váš Bitcoin

Bitcoin vznikol aby sa monetárna politika dala naspäť do rúk ľudí. Privátne kľúče sú najdôležitejšia vec vo vlastníctve Bitcoinu. Ak ich nemáte len vy, Bitcoiny nie sú úplne vaše. Mnoho ľudí drží svoje Bitcoiny na burzách kde nemajú svoje prostriedky pod kontrolou, pretože majiteľom kľúčov je burza. Niektorí majitelia bitcoinových privátnych kľúčov ich na druhej strane stratili ako jeden konkrétny prípad z roku 2012 keď James Howells zahodil svoj harddisk kde mal uložené kľúče k svojim 7500 bitcoinom.

5. Bitcoiny nerastú na stromoch

Bitcoiny sa ťažia. Ale ako sa môže niečo digitálne ťažiť? Nuž, Satoshi Nakamoto bol génius ktorý rozumne využil kryptografiu, konsenzus a tzv. „proof-of-work“ na to aby Bitcoin vôbec mohol fungovať a ťažiť sa. Ťažba predstavuje výpočty algorytmov a potvrdzovanie transakcií. Ťažbou sa do obehu generujú nové Bitcoiny a postupným matematickým rádom sa ich nový počet znižuje.

6. Bitcoinov bude len 21 miliónov

Protokol Bitcoinu je nastavený tak, že ich môže byť maximálne 21 miliónov. Ani jeden naviac. V súčasnosti je ich v obehu už viac ako 17,8 milióna a ako vieme, niekoľko z nich je už nenávratne stratených, pretože ich majitelia k ním už nemajú prístup. Posledný Bitcoin bude vyťažený v roku 2140.

7. Za Bitcoin si už môžete kúpiť všetko

Bitcoin je dnes akceptovateľný na mnohých predajných miestach a stále pribúdajú. Dnes si vieme za Bitcoin kúpiť kávu, jedlo, auto, elektroniku, letenky, ubytovanie atď. Všetky miesta kde sa dá Bitcoinom platiť si môžete pozrieť na stránke coinmap.org

8. Bitcoin ako najrýchlejšie rastúce aktívum

Cena Bitcoinu od jeho vzniku vzrástla o milióny percent. Považuje sa za historicky najrýchlejšie rastúce aktívum, ktoré za tak krátky čas spravilo tak veľký nárast ceny. Avšak, predikcie a potenciál ceny sa odhaduje na niekoľko desiatok či stoviek tisíc dolárov. Niektorí odhadujú cenu aj na niekoľko miliónov.

9. Bitcoin nemôže byť zakázaný

Bitcoin je decentralizovaná technológia, za ktorou nestojí žiadna inštitúcia, banka či vláda. Preto je nemožné zakázať Bitcoin pokým by sa nezakázal celý internet. To je z reálneho pohľadu takmer nemožné a nemysliteľné. Bitcoin vznikol a navždy tu bude. Už ho nemožno neodvynájsť.


 

ZDROJ:internet

35 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page